چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی روابط عمومی:

مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، وب سایت ایرانوم (www.iranome.ir) را در دسترس محققان و متخصصان قرار داد

   پرفسور "حسین نجم آبادی" رییس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اعلام کرد:  هم اکنون فاز اول پروژه کشوری " ایرانوم " که شامل توالی یابی ژنومیک هشت گروه نژادی ایرانی می باشد، از طریق وب سایت ایرانوم به آدرس (www.iranome.ir) قابل استفاده برای تمامی مراکز تحقیقاتی علوم پایه، پزشکی و نیز پزشکی شخص محور در کشور می باشد.

   پرفسور نجم آبادی در گفت وگو با خبرنگار وبدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، تاکید کرد: این database به صورت رایگان در اختیار کلیه محققان و متخصصان ایرانی قرار می گیرد تا در تشخیص، پیشگیری و درمان بیماریهای ژنتیکی مورد استفاده قرار گیرد.

   وی افزود:  این بانک اطلاعاتی ، یک پروژه زیربنایی و اساسی جهت رفع نیاز کشور بوده و مراحل تکمیلی بعدی این پروژه در حال انجام و استمرار می باشد.

   پرفسور نجم آبادی که دارای کرسی پژوهشی کشوری می باشد، از تمامی دست اندرکاران حیطه پزشکی و ژنتیک کشور دعوت کرد تا جهت ارتقا و توسعه هرچه بیشتر بانک های اطلاعاتی از این قبیل در حوزه های مختلف پزشکی و ژنتیک ، دست یاری و همکاری به این مرکز دهند تا واریاسیون های نادر جمعیت کشور شناسایی شده و ایران به عنوان قطب ژنومیک در منطقه مطرح شود.

    وی خاطرنشان کرد، پس از هشت سال پیگیری و تلاش جهت توجیه مسئولان وقت کشور درخصوص ضرورت و الزام تاسیس بانک اطلاعاتی ژنوم جمعیت ایرانی، سرانجام در سال  1394، با حمایت تمام و کمال معاونت تحقیقات وزارت بهداشت و نیز پشتیبانی معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست جمهوری ، با تصویب پروژه کشوری « ایرانوم» ، این بانک اطلاعاتی در سال جاری تکمیل و در حال حاضر ، راه اندازی شده است.

انتهای پیام /


١٦:٢٧ - چهارشنبه ١٣ دی ١٣٩٦    /    عدد : ١١٢٠٠    /    تعداد نمایش : ١٢٤٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج