چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی روابط عمومی:

تقدیر کمیته بین المللی (FCEI) ازخدمات استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی درحوزه مداخله زودهنگام کودکان کم شنوا

به گزارش خبرنگار وبدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، این کمیته بین المللی از تلاشهای دکتر " گیتا موللی " عضو هیات علمی و مدیرگروه روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی  بجهت نقش ارزشمندش در ترجمه و تهیه نسخه فارسی این دستورالعمل (گایدلاین) و  آموزش آن در سراسر کشورو تلاش برای آگاه ساختن جامعه دراین خصوص ، تقدیر کرد.

 

   گفتنی است که اين راهنماي باليني، آخرين بيانيه علمی بين المللي در خصوص كودكان كم شنوا است و اجرای آن در کل کشور مي تواند تحول بزرگي براي كودكان كم شنواي كشورمان قلمداد شود.

 

    بر اساس گايدلاين FCEI ، همه كودكان كم شنوا و ناشنوا  لازم است تا در بدو تولد، شناسايي و 48 ساعت پس از تشخيص، به مركز مداخله زودهنگام ارجاع داده شوند. در اين صورت، كودكان ناشنوا و كم شنوا مي توانند دقيقا مانند كودكان شنوا، صحبت كنند و رشد نمایند.

 

    اين بيانيه 10 ماده اي كنفرانس FCEI (مداخله زودهنگام خانواده محور براي كودكان ناشنوا و كم شنوا)، يك بيانيه جهاني است كه همه كشورها و مراكز دنيا ملزم به اجراي آن با توجه به شرایط فرهنگي خود هستند.

 

    دکتر موللی بعنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در کمیته بین المللی FCEI در طول سالهای گذشته (97)، برای اجرای راهنمای بالینی " مداخله زودهنگام خانواده محور برای کودکان ناشنوا و کم شنوا" در کشور و گسترش برنامه آگاه سازی جامعه نسبت به تاثیر مداخلات بموقع و زودهنگام در مورد کودکان ناشنوا و کم شنوا، یک سمپوزیوم کشوری در تهران، شش سمینار استانی با همکاری انجمن علمی شنوایی شناسی ایران، در شهرهای اراک ، کرج ، قم ، اهواز، بوشهر و ساری  و چندین کارگاه داخلی و بین المللی برگزار کرد.

 

   سمینارهای استانی با همکاری مسئولان محلی و مراکز کودکان استثنایی و شعب استانی انجمن علمی شنوایی شناسی در استان های میزبان، برگزارشد وهمکاری سازمان بهزیستی،سازمان آموزش و پرورش استثنایی و نظام روانشناسی ایران نیز ازدربرگزاری آن جلب شد.

 

    معرفی این برنامه و آگاه سازی جامعه علمی و خانواده ها، طی ماه های گذشته نیز با برگزاری ژورنال کلاب و نشست های تخصصی با کارشناسان، متخصصان و مسئولان اجرایی از سوی کمیته مطالعات کم شنوایی و ناشنوایی مرکز تحقیقات توانبخشی اعصاب اطفال و گروه روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ادامه داشت.

 

نسخه بومی سازی شده این راهنمای بالینی به همت انتشارات دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی منتشر شده و دردسترس است.همچنین علاقه مندان می توانند برای آگاهی از محتوای برنامه "مداخله زودهنگام خانواده محور برای کودکان ناشنوا و کم شنوا " و راهنمای بالینی آن به آدرس   http://dhrc.uswr.ac.ir  مراجعه کنند.

 

 


١٥:٣٣ - سه شنبه ٥ شهريور ١٣٩٨    /    عدد : ١٤٩٧٥    /    تعداد نمایش : ٣٢٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج