چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی روابط عمومی:

اولین کارگاه کشوری " مدیریت پرستاری بحران " در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد

   اولین کارگاه کشوری " مدیریت پرستاری بحران " از روز سه شنبه (24 بهمن ماه) به مدت سه روز به همت مرکز تحقیقات " سلامت در حوادث و بلایا " دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و با همکاری و حمایت معاونت پرستاری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در سالن اجتماعات فارابی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد.

    به گزارش خبرنگار وبدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، این کارگاه آموزشی برای اولین بار در کشور، با حضور معاون پرستاری وزارت بهداشت ، مشاور وزیر بهداشت در امور فوريت ها ، دکتر مداح مادر پرستاری ایران ، جمعی از پرستاران دانشگاه های سراسر کشور، رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، معاون تحقیقات دانشگاه و رئیس و اعضای هیات علمی مرکز تحقیقات و گروه آموزشی "سلامت در حوادث و بلایا " این دانشگاه ، آغاز بکار کرد.

    دکتر " حمیدرضا خانکه " رئیس مرکز تحقیقات و گروه آموزشی سلامت در حوادث و بلایا دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در مراسم آغاز بکار این کارگاه ، با بیان تاریخچه کوتاهی از وقوع زلزله های رودبار ، بم و کرمانشاه و تعداد کشته شدگان و مصدومان این زمین لرزه ها ، گفت : کشور ما براساس مستندات در معرض مخاطرات و حوادث و بلایای غیرمترقبه است و این درحالی است که نگاه ما به توسعه در کشور ، با توجه به " مدیریت خطر " نیست.

    وی افزود: بعد از وقوع زلزله بم ، دولت وقت دستور تشکیل ستاد مدیریت بحران را در کشور داد و در این ستاد ، وظیفه خدمات مربوط به حوزه سلامت و ریاست کارگروه سلامت در حوادث غیرمترقبه ، با وزیر بهداشت است و دانشگاه های علوم پزشکی کشور نماینده مقام وزارت در سراسر کشور و مدیریت بحران در آن مناطق هستند.

    دکتر خانکه همچنین به عنوان قائم مقام سازمان اورژانس کشور اظهارداشت: هم اکنون در سطح جهان، سطح خدمات سلامت کشورها، با تعداد کشته ها و مجروحان در حوادث و بلایا در آن کشورها ارزیابی می شود.

   وی با اشاره به اهمیت حوزه سلامت در زندگی مردم ، افزود: سلامت ، نیاز اولیه و تقاضای مردم است و به همین دلیل ، تشکیل کارگروه مربوطه و فعالیت آن ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

   وی در بیان اهمیت برگزاری کارگاه " مدیریت پرستاری بحران " ، به توانمندی پرستاران در بخش های مختلف و در شرایط خاص اشاره کرد و گفت: عموما در 45 روز اول در هر شرایط بحرانی ، خدمات پرستاری در کنار پزشک (عمومی) بیشترین خدمات مورد نیاز مردم است ، یعنی اگر پرستاران آماده باشند، بخش اعظم نیاز مردم در شرایط بحرانی ، مدیریت می شود.

   دکتر خانکه همچنین افزود: بلافاصله بعد از وقوع زلزله کرمانشاه ، با تماس تلفنی با خانم دکتر حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت ، خوشبختانه این آمادگی در بخش پرستاری وزارت بهداشت بود که در کمتر از دو ساعت ، 200 پرستار آماده اعزام و ارائه خدمت به مصدومان بودند.

   وی با توجه به لزوم آمادگی پرستاران برای فعالیت در شرایط بحرانی که بسیاری از برنامه ها و مسایل غیرقابل پیش بینی است ، تاکید کرد: با توجه به پتانسیل بسیار ارزشمندی که در این قشر وجود دارد، اگر بتوانیم تیم هایی را برای مدیریت پرستاری در شرایط بحرانی داشته باشیم ، می توانیم علاوه بر فعالیت در داخل کشور ، در صورت لزوم فعالیت برون مرزی نیز داشته باشیم.

   رئیس مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایا وزارت بهداشت ، در پایان سخنانش به چگونگی برگزاری کارگاه آموزشی " مدیریت پرستاری بحران " اشاره کرد و افزود: این کارگاه در قالب سه پودمان برگزار می شود و در پایان آن ، گواهینامه مربوطه از سوی وزارت بهداشت و در صورت امکان ، گواهی بین المللی برای شرکت کنندگان صادر خواهد شد.

    مراسم افتتاحیه اولین کارگاه کشوری " مدیریت پرستاری بحران " با سخنان معاون پرستاری وزارت بهداشت و رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ادامه یافت که متعاقبا اطلاع رسانی می شود.

   دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی از جمله دانشگاه های علوم پزشکی کشور و تحت نظارت وزارت بهداشت ، دارای 22 گروه آموزشی و هشت مرکز تحقیقات در سه حوزه سلامت (توانبخشی، سلامت روان و سلامت اجتماعی ) است که اولین و تنها مرکز تحقیقات و گروه آموزشی " سلامت در حوادث و بلایا " کشور در این دانشگاه فعالیت می کند و دانشجویان را درمقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ، آموزش و تربیت کرده است.

انتهای پیام /

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور


١٥:١٤ - سه شنبه ٢٤ بهمن ١٣٩٦    /    عدد : ١١٤٠٩    /    تعداد نمایش : ١٣٨٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج