چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی روابط عمومی:

دانشجویان ترم اول کارشناسی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، با مبانی محیط زیست آشنا می شوند

گالری تصاویر

    150 دانشجوی ترم اول مقطع کارشناسی تمامی رشته های دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، براساس مصوبه شورای آموزشی این دانشگاه، یک واحد درسی تحت عنوان " آشنایی با مبانی محیط زیست " را آموزش می بینند.

    دکتر" نجم السادات موسوی " عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و ابداع کننده دوره های آموزشی زیست محیطی برای دانشجویان دانشگاه های کشور، با اعلام این خبر، گفت: این واحد درسی از چهار سال پیش (1395) برای دانشجویان سال اولی مقطع کارشناسی تمامی رشته های این دانشگاه  ارائه شده است، اما امسال با رویکرد جدید و در دو بخش نظری و عملی، در حال اجراست.

    وی که با خبرنگار وبدای دانشگاه گفت وگو می کرد، افزود: بخش نظری این آموزش ها، طی پنج جلسه و با دعوت از اساتید و فعالان بنام حوزه محیط زیست برای دانشجویان اجرا شد و بخش دوم این آموزش ها، بصورت عملی و در دو بخش " فعالیت در فضای سبز " و " کاهش پسماند و تفکیک آن از مبدا " برگزار  می شود.

    این عضو هیات علمی گروه علوم پایه دانشگاه علوم بهزیستی، در توضیح چگونگی اجرای بخش آموزش عملی مباحث زیست محیطی نیز گفت: دانشجویان، فعالیت در فضای سبز را از روز گذشته (سوم اذرماه جاری) با حمایت مسئولان امور عمومی دانشگاه و معاونت دانشجویی آغاز کردند.

     دکتر موسوی افزود: برای آشنایی هرچه بیشتر دانشجویان با فضای سبز و سهولت کار در این محیط، هر قسمت از فضای سبز دانشگاه را به یک گروه آموزشی سپرده و دانشجویان هر گروه آموزشی در فضای اختصاصی خود، انواع فعالیت های مربوط به نگهداری از چمن ها و درختان را با نظارت و حضور استاد مربوطه انجام می دهند.

    وی تصریح کرد که دانشجویان، چهار هدف عمده از فعالیت در فضای سبز  را پیگیری می کنند که " درک درست از ارزش فضای سبز و اهمیت آن در محیط زیست،  ارج نهادن به حفاظت از فضای سبز در سرزمین خود، آشنایی با اصول نگهداری، مراقبت و کاشت درختان، و دریافت حس خوب و مثبت از فعالیت در فضای سبز "، اهداف فعالیت دانشجویان در فضای سبز را تشکیل می دهد.

       این استاد مباحث زیست محیطی همچنین اظهارداشت: بخش عملی مربوط به " کاهش پسماند و تفکیک آن از مبدا "، از دهم آذرماه جاری در دانشگاه  آغاز می شود، و  150 دانشجوی ترم اولی مقطع کارشناسی، در تعامل با کارکنان شاغل در دو ساختمان فارابی و حوزه ریاست این دانشگاه ، ضمن انجام فعالیت های برنامه ریزی شده در جهت کاهش پسماند و تفکیک آن از مبدا، نسبت به رصد این فرآیند و بهبود آن، اقدام خواهند کرد.

    دکتر موسوی در پایان این گفت وگو، از همکاری و حمایت معاونت امور دانشجویی و اداره رفاه و امور عمومی معاونت توسعه دانشگاه در اجرای هرچه بهتر و با کیفیت تر این آموزش ها، تشکر کرد.

   لازم به ذکر است، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با 22 گروه آموزشی و هشت مرکز تحقیقات نسبت به تعلیم و تربیت نیروی متخصص در رشته های مربوط به سه حوزه سلامت " توانبخشی، سلامت روانی و سلامت اجتماعی " اقدام می کند.

    این دانشگاه منحصربفرد که در مجموعه دانشگاه های علوم پزشکی و تحت نظارت وزارت بهداشت فعالیت می کند، از طریق دو عضو هیات علمی علوم پایه و رفاه اجتماعی، ابداع کننده طرح " آموزش مباحث زیست محیطی به دانشجویان سال اولی مقطع کارشناسی تمامی رشته ها " و اولین مجری این طرح در میان دانشگاه های سراسر کشور است .

    این دانشگاه همچنین تهیه کننده بسته آموزشی " مباحث زیست محیطی ویژه مربیان کودکان پیش ‌دبستانی و خانواده‌های آنان " در کشور می باشد تا از طریق آن، مربیان مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی با مشارکت خانواده ها بتوانند بصورت روزانه، کودکان را به زبان ساده و مطابق با سن شان با مفاهیم مهم محیط زیست همچون شش چالش " آب، پسماند، تغذیه سالم، هوای پاک، مصرف متعادل و انرژی " آشنا کرده و برای حفاظت از منابع طبیعی، آموزش بدهند.

انتهای پیام/

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور

 


١٤:٥٥ - دوشنبه ٤ آذر ١٣٩٨    /    عدد : ١٥٥٧٢    /    تعداد نمایش : ٩٦٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج