چاپ        ارسال به دوست

به گزارش روابط عمومی دانشگاه :

دومین نشست هم اندیشی مرکز بسیج جامعه پزشکی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد

دومین نشست هم اندیشی مرکز بسیج جامعه پزشکی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با موضوع  "امنیت در فضای مجازی "، روز سه شنبه در سالن شهید چهاردهی مرکز روانپزشکی رازی برگزار شد. 

استاد نمازی مدرس این نشست و کارشناس ITدر ابتدای این کارگاه در خصوص روشهای نفوذ به رایانه و تلفن همراه توضیحاتی ارائه نمود و عنوان کرد که عرصه ی سایبر تمام حوزه های اداری، تولیدی، صنعتی، و شخصی را در بر می گیرد. عرصه سایبر همانقدر که "فرصت" ایجاد می کند می تواند "تهدید" بیآفریند. 

مدرس این نشست در ادامه عنوان کرد که اتصال سیستم های شخصی و اداری به اینترنت  این فرصت را برای مهاجمین ایجاد می کند که در صورت نداشتن دانش کافی برای مقابله با ترفندها و روشهای نفوذ حریم اطلاعاتی شخص یا سازمان را دچار آسیب جدی کنند. 

این کارشناس IT گفت : ویروسها ، تروجانها ، بدافزارها ، نرم افزارهای جاسوسی و باج افزارها هرکدام در سطحی و با روشی به حریم کاربر وارد شده و سیستم را آلوده کرده و اقدام به سرقت اطلاعات می کنند، اتصال فلش مموری آلوده و دارای ویروس به  سیستم ، دانلود نرم افزار از سایت های ناشناس ، کلیک کردن روی یک لینک تبلیغاتی ، بازکردن ایمیل های ناشناس و... از جمله راههای نفوذ به  سیستم هستند. 

نمازی  در ادامه با نمایش چند ویدیو نحوه ی تهاجم به سیستم های مختلف را نشان داد. طبق گزارش نشریه گاردین ، آژانس امنیت ملی آمریکا که مالک اینترنت می باشد با هزینه ای بالغ بر یکصد میلیون دلار با طراحی و انتشار یک بازی شناخته شده بنام  پرندگان خشمگین که حدود یک میلیارد و هفتصد میلیون بار در سراسر جهان بصورت رسمی دانلود شد ، تقریبا به بیشتر رایانه های شخصی و تلفنهای همراه در جهان توسط این تروجان دسترسی پیدا کرد. 

کارشناس امنیت در فضای مجازی در ادامه توضیحاتی پیرامون چگونگی نفوذ  ویروس استاکس نت داد و همچنین به شرح ماجرای سرقت اطلاعاتی به بانک صادرات نظرآباد کرج اشاره کرد . در سرقت اطلاعاتی از بانک یاد شده سارقان قصد داشتند با دادن یک فلش مموری آلوده به یکی از کارکنان بانک و وعده ی یک میلیارد تومانی از او بخواهند که با اتصال این فلش مموری زمینه ی نفوذ و هک سیستم بانک را فراهم کند.که با وظیفه  شناسی کارمند مزبور و اطلاع دادن به حراست بانک، عملیات سرقت اطلاعاتی از بانک ناکام ماند و سارقان دستگیر شدند. 

از جمله نکاتی که کارشناس امنیت در سایبر روی آن تاکید داشت، استفاده از آنتی ویروس های ایرانی است که قابلیت خود را در مواجهه با ویروس ها، تروجانها، بدافزارها و...نشان داده اند.

لازم به ذکر است، نشست های هم اندیشی بسیج جامعه پزشکی به صورت ماهانه در موضوعهای مختلف فرهنگی، اجتماعی، مذهبی و سیاسی با حضور اساتید مجرب در ستاد دانشگاه و مراکز تابعه برگزار خواهد شد.

انتهای خبر /

تهیه خبر: محمدپناه


٠٨:٠٠ - پنج شنبه ٢٣ خرداد ١٣٩٨    /    عدد : ١٤٥٨١    /    تعداد نمایش : ٢٧٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج