تاریخچه دانشگاه
    دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، با توجه به نیاز کشور جهت تربیت نیروی انسانی متخصص در حوزه توانبخشی ، رفاه و سلامت اجتماعی و سلامت روانی، و براساس اساسنامه مورخ 1371/08/09 شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، تاسیس شده است.

   فعالیت این دانشگاه در ابتدا، با ایجاد گروه آموزشی مددکاری اجتماعی آغاز شد و بتدریج گسترش یافت تا اینکه، درحال حاضر با برخورداری از 22 گروه آموزشی و هشت مرکز تحقیقات و همچنین بهره مندی از توان علمی بیش از 150 عضو هیات علمی در تعلیم و تربیت یک هزار و 800 دانشجو که 65% آنان در مقاطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل می باشند، فعالیت می کند.

   این دانشگاه منحصربفرد هم اکنون از طریق دو بیمارستان تخصصی و سه مرکز پزشکی – توانبخشی تحت پوشش ، علاوه بر اینکه نسبت به آموزش عملی دانشجویان خود در رشته های مختلف اقدام می کند، با بهره گیری از توان علمی اساتید و متخصصان هیات علمی دانشگاه ، انواع خدمات تخصصی توانبخشی، روانشناسی و روانپزشکی را به بیماران و نیازمندان ارائه می دهد.

    دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی از سال 1374، بزرگترین بیمارستان روانپزشکی کشور (امین آباد) را که قدمتی حدود یک صدسال دارد ( سال تاسیس:1297 )، تحت پوشش گرفت و طی سالهای اخیر نسبت به گسترش امکانات و تجهیز آن اقدام کرد.

    بزرگترین مرکز فوق تخصصی و دانشگاهی روانپزشکی کشور هم اکنون با یک هزار و 200 تخت فعال و تحت نام " مرکز آموزشی – درمانی روانپزشکی رازی " ، انواع خدمات تخصصی روانشناسی و روانپزشکی را به بیماران دچار اختلالات اعصاب و روان و بیماری های حاد و مزمن روانی ارائه می دهد.

    دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، بیمارستان توانبخشی رفیده را نیز در سال 1394  با بیش از 80 تخت فعال تکمیل و راه اندازی کرد و برای اولین بار در کشور ، با بهره گیری از تیمهای تخصصی و فوق تخصصی و تجهیزات پیشرفته ، به بیماران مرحله تحت حاد ، انواع خدمات تخصصی توانبخشی ارائه داد.

    این دانشگاه همچنین در سال 1394  موفق به اخذ سند و مجوز ساخت کلینیک جامع توانبخشی مرحوم " اخوان " با بیش از 9 هزار مترمربع در منطقه منیریه تهران شد که در حال حاضر عملیات ساختمانی آن در حال اجرا است.

    مركز توانبخشي " اسماء " نیز از دیگر مراکز روزانه پزشکی - توانبخشی تحت پوشش دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی است  كه در يك مجموعه تخصصي با استفاده از تجهيزات پزشكي و پيراپزشكي در قالب بخش هاي تخصصي ، خدمات توانبخشي و درماني را به بیماران ارائه می کند.

   درمانگاه روزانه پزشکی-  توانبخشی " نظام مافی " (موقوفۀ خانوادۀ نظام مافی) تحت پوشش دانشگاه علوم بهزیستی نیز، از تاریخ 22 بهمن ماه سال 1394 ،  با هدف خدمت رسانی درحوزه پزشکی و توانبخشی آغاز به کار کرده و انواع این خدمات را در دو شیفت صبح و بعد ازظهر به نیازمندان ساکن در منطقه غرب تهران ارائه می دهد.