چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی روابط عمومی:

بازدید معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از پروژه " ایرانوم " در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

   دکتر " رضا ملک زاده " معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از پروژه " ایرانوم " که به همت مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اجرا و در شرف راه اندازی است ، بازدید کرد.

     به گزارش وبدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، دکتر " ملک زاده " با همراهی مدیران بخش تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، و نیز کارشناسان معاونت علمی نهاد ریاست جمهوری، ضمن بازدید از چگونگی روند اجرای این پروژه ، از مراحل بازسازی مرکز رشد و تولید تجهیزات پزشکی- توانبخشی و اندام مصنوعی کشور ، که در این دانشگاه انجام می شود، دیدن کرد.

    معاون تحقیقات وزارت بهداشت با تاکید بر حمایت از پروژه " ایرانوم " و تسریع در راه اندازی مرکز رشد فناوری توانبخشی و تولید تجهیزات پزشکی- توانبخشی و اندام مصنوعی کشور در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، از پیشرفت جایگاه حوزه پژوهش این دانشگاه و ارتقای رتبه آن در میان دانشگاه های علوم پزشکی قدردانی کرد.

   دکتر ملک زاده از مسئولان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی خواست تا  در حوزه ژن تراپی ، حوزه های مرتبط با فناوری توانبخشی و سلامت اجتماعی بیشتر کار کنند و بر فعالیت هر چه بیشتر حوزه تحقیقات این دانشگاه بمنظور ارتقای جایگاه دانشگاه تاکید کرد.

    وی همچنین یادآور شد که با راه اندازی پروژه ژنوم قومیت های ایرانی، این دانشگاه سهم خود را در مشارکت ارتقای جامعه علمی در عرصه بین المللی ایفا می کند.  

    پرفسور " حسین نجم آبادی " رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی  درباره پروژه " ایرانوم " نیز گفت:  با اجرای پروژه " ایرانوم " ، طراحی ، ساخت و تجهیز اولین مرکز کشوری توالی یابی نسل جدید ژنتیکی  (Next Generation Sequencing)   در مرکز تحقیقات " ژنتیک " دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی انجام شد که از طریق آن ، اطلاعات ژنتیکی اقوام مختلف ایرانی توالی یابی شده و اطلاعات مربوطه قابل استفاده برای تمامی دانشمندان عرصه ملی و  بین المللی خواهد بود.

    بگفته وی، این یافته ها که نشان دهنده متفاوت بودن برخی از واریاسیون های ژنومی در جمعیت ایرانی است ، به زودی منتشر می شود و قابل استفاده همگان خواهد بود.

    دکتر نجم آبادی همچنین خاطرنشان کرد که پروژه ایرانوم با حمایت دکتر " ملک زاده "معاون تحقیقات وزارت بهداشت در سال 94 و نیز دکتر "ستاری" معاون علمی نهاد ریاست جمهوری مورد تصویب قرار گرفت و طی این قرارداد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی متعهد شد تا فضای فیزیکی و زیرساخت های این مرکز را فراهم سازد و تهیه دستگاه NGS و سایر تجهیزات مورد نیاز این مرکز ، از محل اعتبارات طرح مصوب توسط وزارت بهداشت و نهاد ریاست جمهوری تامین گردید.


انتهای پیام /

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور


١٢:٠٠ - سه شنبه ١٢ دی ١٣٩٦    /    عدد : ١١١٩٢    /    تعداد نمایش : ١٩٠٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج