چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی روابط عمومی ؛

مسئولان پروژه ملی " نماد "، تداوم همکاری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در اجرای کامل این پروژه را خواستند

   مسئولان بخش های پیشگیری از آسیب های اجتماعی قوه قضاییه و وزارت آموزش و پرورش که مسئولیت اجرای پروژه ملی " نماد " را نیز بعهده دارند، امروز (چهارشنبه) با حضور در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و طی ملاقات با ریاست این دانشگاه، تداوم همکاری دانشگاه در اجرای کامل پروژه نماد در کشور را خواستند.

    به گزارش خبرنگار وبدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، دکتر "علی محمد زنگانه " مدیرکل پیشگیری های فرهنگی – اجتماعی معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه و دکتر " نادرمنصور کیایی "  مدیرکل دفتر مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش در ملاقات با دکتر " امیرمسعود عرب " رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و دکتر " افشین وجدانی روشن " معاون توسعه مدیریت ومنابع انسانی این دانشگاه  شرکت کردند.

    دکتر زنگانه در ابتدای این نشست ، با اشاره به تفاهم نامه منعقده همکاری فی مابین اداره کل پیشگیری های فرهنگی – اجتماعی معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه و دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی که به تازگی اعتبار آن به پایان رسیده است، گفت: با توجه به فعالیت تخصصی دانشگاه علوم بهزیستی در زمینه رفاه و سلامت اجتماعی و همکاری این دانشگاه با معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه که منشاء خدمات خیر در زمینه پیشگیری از آسیب های اجتماعی شد، خواهان تمدید اعتبار تفاهم نامه همکاری با دانشگاه هستیم.

   وی همچنین به اجرای طرح ملی " نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان (نماد) " بعنوان یکی از موارد همکاری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با بخش پیشگیری از آسیب های اجتماعی قوه قضائیه اشاره کرد و افزود: دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، دانشگاه مادر در حوزه اجتماعی کشور است و نقش محوری دانشگاه علوم بهزیستی در بخش علمی پروژه نماد ، حفظ خواهد شد.

    وی اظهارداشت : با توجه به اینکه آسیب ها، شبکه ای است ، اجرای پروژه نماد نیز کار ائتلافی می طلبد که با پشتیبانی معاونت فرهنگی ، علمی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه به سرانجام خواهد رسید.

   دکتر زنگانه ، جلسات شورای سیاستگذاری برنامه های پیشگیری از آسیب های اجتماعی را بسیار پربار خواند و حضور  ریاست دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در این نشست ها را در بهره گیری بیشتر از توان علمی و تخصصی اساتید و محققان این دانشگاه ، موثر دانست.

    دکتر " امیرمسعود عرب " رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نیز آمادگی این دانشگاه برای همکاری با معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه و همچنین، با مجریان طرح ملی نماد را اعلام کرد.

******

    دکتر " نادرمنصور کیایی" مدیرکل دفتر مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش نیز در این نشست از همکاری تاثیرگذار دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و بویژه همکاری دکتر طهماسبی عضو هیات علمی گروه آموزشی رشد و پرورش کودکان پیش از دبستان با مجریان طرح ملی " نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان ( نماد ) " و انجام مسئولیت بخش علمی این طرح ، راهبری ، طراحی بسته های خدماتی و آموزش های ارتقایی در مرحله اجرای آزمایشی طرح ، تشکر کرد.

   وی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با توان علمی و تخصصی خود، مسیر اجرای پروژه ملی " نماد " را هموار کرد و نقش حائز اهمیتی در اجرای فاز دوم آن ، به اساتید و محققان این دانشگاه  سپرده شده است ، از ریاست دانشگاه خواست تا  از اساتید این دانشگاه در اجرای این طرح ملی که از مهرماه سالجاری در 31 شهرستان در سراسر کشور آغاز می شود، پشتیبانی کند.

   وی همچنین با توجه به حضور معاون توسعه دانشگاه در این نشست، هماهنگی لازم در خصوص بودجه های تخصیصی و فاز جدید اعتباربخشی طرح ملی نماد را  انجام داد.

******

    در بخش پایانی این نشست نیز موضوع ارجاع بیماران مزمن روانی از سوی قوه قضائیه به بیمارستان روانپزشکی رازی وابسته به دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با مدیرکل پیشگیری های فرهنگی – اجتماعی قوه قضائیه مطرح شد و با توجه به نیاز این قشر از بیماران به امکانات نگهداری طولانی مدت تا پایان عمرشان که خارج از وظایف یک مرکز درمانی است ، بررسی و پیگیری جهت یافتن راهکار لازم در این خصوص را در برنامه های آتی قرار دادند.

     لازم به ذکر است ، تا کنون با همکاری دانشگاه علوم بهزيستی و توانبخشی ، ضمن تهیه بسته آموزشی و کمک تربیتی پیرامون مفاهیم تربیتی پیشگیری رشد مدار بر اساس بيست مهارت پایه و ضروری در تربیت فرزند برای دبستان ، پروژه ملی " نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان (نماد) " برای دانش آموزان متوسطه اول و دوم، طراحی شده است.

    طرح ملی " نماد " از جنس " پیشگیری رشد مدار" است كه تعریف و گروه هدف مشخص دارد و افراد زیر 18 سال جامعه را شامل می شود که از نظر کارشناسان ، زمان طلایی محسوب شده و به فرآیند اجتماعی شدن و شناسایی افرادی كه دارای اختلالات رفتاری و سلوک اند و یا در معرض خطر هستند، تحت عنوان "پیشگیری رشد مدار" رسیدگی می کند.

    در پیشگیری رشد مدار، آموزش‌های رشد مدار ابتدایی و اولیه  در مدل بومی، اضافه شده است و موضوع در این نوع پیشگیری ، قبل از سن 18 سال شكل می‌گیرد و لذا ،  در دو سال اول، مداخلات مادر محور طراحی شده است، در مهد و پیش از دبستان، نقش مربی مهد در كنار خانواده پر رنگ است و در سن دبستان هم تمركز روی معلم قرار دارد. بنابراین  هر گروه سنی در طرح نماد ، مداخلات خود را دارد و نسخه یکسان  برای همه تجویز نمی‌شود.

     مجریان طرح ملی نماد معتقدند که گروه‌های مختلف سنی باید اجتماعی بار بیایند و شهروند اجتماعی شوند كه این موضوع متاثر از مفاهیم پایه مهارت اجتماعی است و باید در این سنین انتقال داده شود.

   طرح ملی  نماد که در شورای عالی رفاه بتصویب رسیده، 9 عضو دارد. آموزش پرورش محور اجرایی است و سازمان مدیریت برنامه، وزارت  رفاه، معاونت اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه ، سازمان بهزیستی کشور ، كمیته امداد حضرت امام (ره)، وزارت بهداشت، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) كه ائتلاف ملی را شكل داده اند ، معتقد به پارادایم واكسیناسیون اجتماعی و توانمند كردن شهروندان هستند.

    دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با 22 گروه آموزشی و هشت مرکز تحقیقات، علاوه بر تربیت نیروی متخصص در رشته های خاص سه حوزه سلامت ( رفاه و سلامت اجتماعی ، سلامت روانی و توانبخشی ) همچون " مدیریت رفاه و سلامت اجتماعی، رشد و پرورش کودکان پیش از دبستان، مددکاری اجتماعی ، مشاوره و روانشناسی بالینی، سلامت در حوادث و بلایا ، و همچنین روانپزشکی ، روانشناسی ، پرستاری توانبخشی و ... " ، در طراحی و اجرای پروژه های ملی و منطقه ای مشارکت دارد.

    این دانشگاه منحصربفرد که تحت نظارت وزارت بهداشت فعالیت می کند، در برخی از رشته ها، بعنوان تنها برگزارکننده ، و در برخی از آنها نیز بعنوان اولین برگزارکننده دوره های تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) در داخل کشور و کشورهای خاورمیانه شناخته شده است.

انتهای پیام /

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور


٢٠:٢٦ - چهارشنبه ١٧ مرداد ١٣٩٧    /    عدد : ١٢٤٠٠    /    تعداد نمایش : ٥٥٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج